Witaminy K2 i D3

Witamina D3 i witamina K2 to duet, bez którego nie ma mowy o zdrowych kościach. Suplement łączący w sobie moc obu związków to prawdziwy must have w okresie, gdy rośnie ryzyko niedoborów. W naszej ofercie znajdziesz preparaty oparte na naturalnych składnikach, wyłącznie od zaufanych producentów i w najchętniej wybieranych formach – kapsułkach oraz kropelkach.

Witamina D3

Jedyna spośród witamin, którą dosłownie czerpiemy ze słońca. Niestety w naszej szerokości geograficznej jej synteza jest praktycznie niemożliwa przez większą część roku. Bardzo trudno również zapewnić odpowiednią podaż wraz z pożywieniem, ponieważ taka dieta musiałaby być bogata przede wszystkim w tłuste ryby morskie i nabiał.

Według oficjalnych zaleceń Polacy powinni więc suplementować witaminę D od października do kwietnia. W wielu przypadkach warto robić to przez cały rok. Jej obecność w organizmie jest bardzo ważna, ponieważ:

Według oficjalnych zaleceń Polacy powinni więc suplementować witaminę D od października do kwietnia. W wielu przypadkach warto robić to przez cały rok. Jej obecność w organizmie jest bardzo ważna, ponieważ:

  • ● bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej, a więc wpływa na mineralizację kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
  • ● jest ważnym elementem profilaktyki przeciwnowotworowej i przeciwdepresyjnej,
  • ● wzmacnia odporność na infekcje,
  • ● reguluje ciśnienie krwi.

Do objawów niedoboru witaminy D zalicza się przede wszystkim częstsze infekcje, przewlekłe zmęczenie, utratę apetytu. Mogą także wystąpić zaburzenia snu czy bóle kostno-stawowe.

Witamina K2

O witaminie K mówi się zazwyczaj niewiele, mimo że również odgrywa ważną rolę w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Za co odpowiada?

  • ● Jest niezbędna w procesie krzepnięcia krwi. Gdy jej brakuje, może dochodzić do samoistnych krwawień (np. z nosa), łatwego powstawania tzw. siniaków i wydłużania czasu potrzebnego do krzepnięcia krwi.
  • ● Podobnie jak witamina D, stanowi kluczowy element procesu mineralizacji kości. Niedobór może prowadzić do zmniejszenia ich gęstości,
  • ● Ponadto wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz zapobiega powstawaniu choroby niedokrwiennej serca.

Część witaminy K wytwarzana jest w organizmie przez bakterie znajdujące się w jelitach. Jednak jej podstawowym źródłem jest pożywienie, głównie zielone warzywa, wątróbka, produkty fermentowane i przetwory mleczne.

Niedobór występuje dość rzadko, choć istnieje grupa o podwyższonym ryzyku – to np. cierpiący na choroby układu pokarmowego lub przewlekłe biegunki oraz osoby starsze.

Wspólne działanie

Aktualne badania naukowe wskazują na synergistyczne działanie obu witamin, przede wszystkim na procesy związane z prawidłową budową kości. Suplementację witamin D3 i K2 oraz wapnia zaleca się w profilaktyce osteoporozy. Coraz więcej mówi się także o dużym znaczeniu w profilaktyce innych chorób metabolicznych.

Jeśli szukasz najlepszego suplementu łączącego witaminy D3 i K2, zachęcamy do zakupów w naszym sklepie. Kupisz tu preparaty zawierające najlepiej wchłanialną postać – K2 MK-7 oraz witaminę D3 naturalnego pochodzenia.