Orzechy

Orzechy są produktem spożywczym o wybitnie wysokich wartościach odżywczych. Cenne substancje, których są źródłem, pozwalają na zachowanie zdrowia i witalności. Znajdziemy w nich m.in. wielonienasycone kwasy tłuszczowe, białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, błonnik, witaminę E, mikroelementy (miedz, selen, cynk), antyoksydanty, fitoestrogeny.

Korzystne działanie orzechów na organizm jest wielokierunkowe. Wpływają one korzystnie na prawidłową pracę mózgu dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, fosforu i magnezu. Najnowsze badania dowodzą, że regularne spożywanie orzechów poprawia funkcje poznawcze, pamięć, sen, a także uczenie się.

Orzechy sprawdzą się idealnie u wegetarian i wegan, ponieważ są cennym źródłem białka. Bogate w tą substancję odżywczą są m.in. orzechy nerkowca (18 g/100 g), piniowe (14 g/100 g), laskowe (15 g/100 g). Białko w orzechach ma dużą wartość biologiczną, nie powoduje zakwaszenia organizmu po spożyciu, jak to jest np. w. przypadku mięsa. Oprócz substancji odżywczych takich jak biało czy tłuszcze orzechy to dobre źródło makro i mikroelementów. Przykładowo orzechy brazylijskie zawierają najwięcej selenu spośród wszystkich orzechów. Orzechy nerkowca to cenne źródło miedzi, ćwierć szklanki tych orzechów pokrywa 35% zapotrzebowania dziennego na miedź. Najwięcej magnezu znajdziemy w orzech pinii, brazylijskich i nerkowcach.

Orzechy posiadają niski indeks glikemiczny, dlatego świetnie sprawdzą się w diecie osób z cukrzycą, insulinoopornością czy będących na diecie odchudzającej. Nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru po spożyciu. Miedź i magnez zawarte w orzechach poprawiają odpowiedź tkanek na insulinę. Ponadto mała zawartość węglowodanów sprawia, że można je spokojnie włączyć w diecie ketogenicznej czy niskowęglowodanowej.

Orzechy są świetną przekąską do pracy, szkoły czy po treningu. Nie zajmują dużo miejsca, łatwo je przechować mają długi termin przydatności do spożycia, stanowią świetny dodatek do deserów, musli czy sałatek. W naszym sklepie znajdziecie państwo szeroki wybór różnego rodzaju orzechów wysokiej jakości. Świetnie sprawdzą się jako zdrowa alternatywa dla niezdrowych przekąsek.