Oleje

Oleje zimnotłoczone coraz częściej goszczą w kuchniach Polaków. Z każdym rokiem coraz więcej osób słusznie rezygnuje z niezdrowych tłuszczy typu trans na rzecz tych naturalnych i nierafinowanych.

Tłoczenie na zimno jest najstarszą, tradycyjną metoda pozyskiwania oleju. Polega na zgniataniu ziaren w specjalnych prasach, w odpowiedniej temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza. Nasiona przed tłoczeniem nie są poddawane żadnej obróbce termicznej (np. prażeniu). Tego typu proces pozwala zachować wiele cennych prozdrowotnych właściwości oleju. Oleje nierafinowane to takie, które zostały pozyskane metodą ekologiczną i nie zostały oczyszczone za pomocą środków chemicznych. Takie produkty mają intensywną barwę, smak oraz zapach, powinny być przechowywane w ciemnej szklanej butelce, na której dnie może osadzać się naturalny osad.

Oleje zimnotłoczone posiadają najwięcej cennych właściwości. Produkty te są bogatym źródłem nienasyconych kwasu tłuszczowych (omega-3 i omega-6) a także witamin A, D, E i K. NNKT działają przeciwmiażdżycowo, przeciwzapalnie oraz przeciwarytmicznie. Ta grupa kwasów tłuszczowych powinny być dostarczane w diecie, gdyż organizm nie jest w stanie sam ich wytwarzać. Są niezbędne do utrzymania zdrowego stanu skóry oraz błon śluzowych. Tłoczenie na zimno pozwala zachować wiele biologicznie aktywnych substancji m.in. fitosterole, polifenole, tokoferol.

Oleje naturalne znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Mogą stanowić świetny dodatek do sałatek, sosów, dipów, past czy pieczywa. Tłoczenie na zimno pozwala zachować smak i zapach, dzięki czemu pozwalają podkręcić walory smakowe potraw. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu oleje nie nadają się do smażenia i podgrzewania. Obróbka termiczna prowadzi do rozpadu m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych cennych substancji.

Oleje zimnotłoczone można spożywać samodzielnie. Osoby, które nie przepadają za specyficznym posmakiem, a nie chcą rezygnować z ich właściwości, mogą skorzystać z produktów w wygodnych kapsułkach.

Oleje tłoczone na zimno z powodzeniem mogą stanowić kosmetyk pielęgnacyjny. Pomogą w zachowaniu zdrowej skóry i włosów. Stosowane zewnętrznie świetnie nawilżają, regenerują oraz odżywiają.

Nikt z nas nie wyobraża sobie swojej codziennej diety bez obecności tłuszczy. W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo szeroki wybór różnego rodzaju produktów wysokiej jakości. Oleje z naszego asortymentu to świetna alternatywa dla niezdrowych, przetworzonych, rafinowanych tłuszczy. Proponujemy olej z czarnuszki, olej z pestek dyni, klasyczny olej lniany, olej kokosowy jako źródło roślinne nasyconych kwasów tłuszczowych oraz olej z ostropestu. Warto włączyć je do codziennej diety i cieszyć się ich prozdrowotnymi właściwościami.