Naturalne środki czystości

Naturalne środki czystości mogą z powodzeniem być alternatywa dla klasycznych produktów. Zyskują obecnie coraz większą popularność nie tylko ze względu na ekologiczny aspekt ich stosowania, ale także szerokie zastosowania w życiu codziennym.

Naturalne środki czyszczące to związki, dzięki którym możemy usunąć zabrudzenia niemal z każdej powierzchni. Mają prosty skład chemiczny, są zwykle produktami pochodzenia naturalnego (kwasek cytrynowy, soda kalcytowa) lub związkami powstający ubocznie w wyniku naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie.

Naturalne środki czyszczące wykazują wysoką skuteczność. Ich działanie opiera się na reakcji prowadzącej do oderwania cząsteczek brudu i osadu z oczyszczanej powierzchni. Aktywne i szybkie działanie pozwala na pozbycie się zabrudzeń bez konieczności mocnego szorowania, co często mogłoby się wiązać z uszkodzeniem niektórych powierzchni. Naturalne środki czystości poradzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Kwasek cytrynowy fenomenalnie sprawdzi się jako odkamieniacz, soda kalcytowa i mydło w proszku to świetne zamienniki klasycznego proszku do prania, a nadwęglan sodu sprawdzi się tam, gdzie potrzebujemy działania wybielającego i dezynfekującego. Stosowanie naturalnych środków czyszczących wiąże się także z mniejszym narażeniem na chemiczne, często mocno drażniące detergenty, które mogą podrażniać naszą skórę i drogi oddechowe. Wdychanie oparów silnych chemicznych środków czyszczących, u niektórych osób może skończyć się zawrotami głowy, pieczeniem dłoni, nudnościami i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jest to szczególnie niebezpieczne u kobiet w ciąży, alergików oraz małych dzieci. Niezaprzeczalną przewagę mają tutaj naturalne produkty czyszczące, które nie działają aż tak drażniąco jak chemiczne detergenty.

Warto podkreślić, że stosowanie naturalnych środków czyszczących wpiera ochronę środowiska. Produkty te zawierają związki powierzchniowo-czynne pochodzące z naturalnych źródeł, które są biodegradowalne, nie powodują zanieczyszczenia wody czy gleby. Ponadto jeden produkt zwykle posiada liczne zastosowanie jak np. kwasek cytrynowy, który sprawdza się zarówno w kuchni, jak i w walce z kamieniem, czy podczas prania białych tkanin. Ogranicza to konieczność posiadania wielu produktów, z których każdy ma inne ściśle określone zastosowanie. Zapobiega to generowaniu odpadów w postaci zużytych opakowań plastikowych oraz pozwala zaoszczędzić dużo miejsca na naszych domowych półkach. Naturalne produkty czyszczące są bardzo wydajne wystarczy małą ilość produktu do aktywnego i skutecznego działania. Na ich bazie można przygotować samodzielnie własne produkty czyszczące np. naturalny proszek do prania, płyn nabłyszczający, czy pastę czyszczącą.

Naturalne środki czyszczące pozwolą w bezpieczny sposób skutecznie pozbyć się prawie każdego zabrudzenia. Mogą stanowić alternatywę dla chemicznych detergentów szczególnie dla osób wrażliwych, alergików, kobiet w ciąży czy wegan. Wybierając naturalny produkt czyszczący należy pamiętać, aby wybrać środek odpowiedni dla danego materiału lub powierzchni, z której chcemy usunąć zabrudzenie.