Olejki eteryczne

Olejki eteryczne są wonnymi mieszaninami różnych organicznych związków chemicznych pochodzenia roślinnego. Występują w różnych, ich częściach: liściach, korzeniach, łodygach, kwiatach, owocach czy korze. Główną cechą olejków eterycznych jest intensywny, charakterystyczny zapach. Są produkowane przez rośliny w określonym celu, służą m.in. do walki z patogenami, mają odstraszać insekty bądź zwabiać owady zapylające.

Olejki eteryczne są pozyskiwane ze świeżych bądź suszonych części roślin. Metod otrzymywania jest kilka: tłoczenie, destylacja oraz różne rodzaje ekstrakcji w rozpuszczalnikach chemicznych.

Olejki eteryczne ze względu na mocno rozbudowany skład chemiczny mają wiele niepowtarzalnych właściwości. Ich działanie jest różne w zależności od rodzaju olejku i jego pochodzenia. Są szczególnie cenione za swoje właściwości antyseptyczne wobec bakterii, grzybów oraz wirusów. Inhalacje z zastosowaniem np. olejku eukaliptusowego świetnie sprawdzi się przy kaszlu, ponieważ posiada właściwości wykrztuśne. Olejki eteryczne, takie jak eukaliptusowy, sosnowy z drzewa herbacianego mogą wspomóc leczenie przeziębienia i grypy. Inhalacje tymi olejami wspomagają oczyszczanie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny oraz łagodzą inne nieprzyjemne dolegliwości tych schorzeń.

Olejki eteryczne potrafią również działać kojąco na nasz układ nerwowy. Od dawna wiadomo, że zapachy oddziałują na nasz mózg. Drogi węchowe przenoszą informacje do układu limbicznego, który odpowiada za procesy związane z naszą pamięcią, emocjami oraz reakcją na stres. Na szczególną uwagę zasługuję tutaj olejek lawendowy, który działa wręcz natychmiastowo: łagodzi stres, wycisza oraz uspokaja. Działa antydepresyjnie rozluźniającą i odprężająco.

Olejki eteryczne można stosować na kilka sposobów. Można użyć ich do masażu, rozcieńczając w oleju bazowym (migdałowym, jojoba). Kilka kropel produktu można dodać do kąpieli, dzięki temu poprawi się ukrwienie naszej skóry, będziemy mogli się zrelaksować i odprężyć. Olejki eteryczne można także użyć do inhalacji i parówek, świetnie wspomogą proces leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto genialnie sprawdzą się w aromatyzacji pomieszczeń przy użyciu kominka zapachowego. Można wykorzystać je także podczas domowych porządków. Wystarczy kilka kropel dodać do wiadra z wodą i detergentem, aby cieszyć się ulubionym zapachem.

Wybierając olejek eteryczny warto kierować się jego działaniem i właściwościami. Należy zwracać uwagę także na to, czy produkt to rzeczywiście czysty olejek eteryczny. Na rynku dostępne są olejki zapachowe, które nie są w 100% naturalne i zawierają związki syntetyczne. Nie powinno się ich stosować bezpośrednio na skórę, ponieważ może to skutkować podrażnieniem, służą raczej do odświeżania pomieszczeń.