Minerały

Składniki mineralne są związkami egzogennymi, czyli takimi, których organizm sam nie jest w stanie syntetyzować, w związku z czym muszą być one dostarczone z zewnątrz np. w diecie lub z suplementów. Intensywny tryb życia, uprawianie sportu, stres czy używki mogą powodować szybszą utratę związków mineralnych lub utrudniać ich wchłanianie w układzie pokarmowym. Niedobory składników mineralnych mogą dać o sobie znać w postaci uporczywych dolegliwości, a w skrajnych przypadkach stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W przypadku często spotykanego obecnie niedoboru magnezu mogą pojawić się problemy z koncentracją, drganie powiek, kłopoty ze snem, czy rozdrażnienie. Z kolei deficyt potasu może objawiać się bólami i skurczami mięśni, ogólnym osłabieniem oraz kołataniem serca podczas wysiłku.

Składniki mineralne nie są co prawda źródłami energii, ale pełnią istotne funkcje w organizmie m.in. stanowią składnik budulcowy tkanki kostnej, zębów, enzymów, hormonów, odpowiadają za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, wodno-elektrolitowej oraz prawidłowe przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Składniki mineralne dzielą się na: makroelementy (magnez, potas, siarkę, sód, chlor, fosfor, wapń) oraz mikroelementy (jod, chrom, żelazo, miedź, selen, cynk oraz fluor). Jest to podział uwarunkowany zapotrzebowaniem dobowym organizmu na dany związek. Makroskładniki powinny być dostarczane w dawkach dziennych powyżej 100 mg, natomiast dzienne zapotrzebowanie na mikroelementy nie przekracza 100 mg.

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór suplementów mających na celu uzupełnienie niedoborów składników mineralnych. Pojawia się pytanie: czy wszystkie z nich mają taką samą skuteczność? Oczywiście, że nie. Efektywność działania danego preparatu zależy głównie od tego, ile substancji czynnej wchłonie się w naszym układzie pokarmowym. Najnowsze badania wskazują, że najlepszą przyswajalność, jeśli chodzi o makro i mikroelementy mają preparaty w postaci soli organicznych. Dzięki dobrej rozpuszczalności szybko są absorbowane przez organizm. Dlatego też obecne doniesienia wskazują, że np. cytrynian magnezu oraz potasu są najefektywniej przyswajalnymi formami tych minerałów ze wszystkich dostępnych postaci na rynku.

Odpowiednia suplementacja substancji mineralnych jest równie istotna jak suplementacja witamin oraz zdrowa, zbilansowana dieta. Prawidłowy poziom związków mineralnych jest kluczowy w prawidłowym funkcjonowaniu praktycznie każdego układu w organizmie człowieka: krwionośnego, nerwowego, kostno-stawowego oraz endokrynnego. Związki mineralne dostępne w postaci suplementów w naszej ofercie charakteryzują się wysoką jakością oraz biodostępnością, która warunkuje skuteczność działania.