Młody, zielony jęczmień

Młody, zielony jęczmień

Młody, zielony jęczmień to naturalne źródło składników bioaktywnych, których regularne spożycie przyczynia się do lepszego stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia oraz zapobiega chorobom cywilizacyjnym. W naszym sklepie internetowym kupisz surowiec pochodzący z Polski o czystym składzie – 100% zmielonej na drobno rośliny. Produkty są zapakowane w bezpieczne, atestowane i szczelne opakowania.

Młody jęczmień – właściwości

Młode, jeszcze zielone pędy jęczmienia stanowią skoncentrowane źródło wielu cennych składników bioaktywnych, czyli wykazujących pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Roślina ta była popularnym remedium w medycynie ludowej i dziś, podobnie jak inne metody medycyny alternatywnej, przeżywa swój renesans.

Jednak nie bez powodu młody, zielony jęczmień został okrzyknięty tzw. superfoods – czyli produktem żywnościowym naturalnego pochodzenia, który wyróżnia się niezwykle cennym, prozdrowotnym składem. Czemu to zawdzięcza?

Zawartość chlorofilu

Jęczmień w swoich pierwszych fazach wzrostu jest nadzwyczaj bogaty w chlorofil, czyli barwnik, odpowiadający za zielony kolor roślin. To nie jedyna jego funkcja. Związek ten przede wszystkim jest niezbędnym elementem fotosyntezy.

Choć organizm ludzki nie przeprowadza syntezy ani nie potrzebuje zielonego barwnika, to chętnie go wykorzystuje z uwagi na silne właściwości antyoksydacyjne. Pozbywa się wolnych rodników, a więc działa przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo.

Jak wpływa na organizm?

Poza tym młody jęczmień jest bogaty w inne, równie cenne dla zdrowia, związki:

  • witaminy A, C, E, K i z grupy B,
  • składniki mineralne – cynk, fosfor, potas, wapń, selen, chrom czy magnez,
  • aminokwasy,
  • zdrowe kwasy tłuszczowe,
  • błonnik pokarmowy.

Bogaty skład wpływa na wykazywane przez młody jęczmień właściwości, takie jak:

  • wspomniane już działanie przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe;
  • stabilizacja stężenia glukozy we krwi;
  • regulacja profilu lipidowego;
  • niwelowanie niekorzystnego wpływu przewlekłego stresu, a nawet wzmacniające działanie leków na depresję;
  • aktywność przeciwzapalna i antybakteryjna, co wykorzystuje się m.in. przy leczeniu trądziku czy łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • pobudzanie perystaltyki jelit.

W jakiej postaci spożywać?

Najbardziej odżywczą postacią do spożycia jest świeżo wyciśnięty sok z młodych pędów jęczmienia. To produkt raczej trudno dostępny, więc warto wiedzieć, że artykułami równie bogatymi w składniki są: proszek z odparowanego soku lub też sproszkowana, wcześniej wysuszona roślina.

Porcję zmielonego młodego jęczmienia najlepiej wymieszać z płynem, np. wodą, sokiem lub jogurtem. Pamiętaj, aby nie używać wysokiej temperatury, ponieważ może ona zmniejszać ilość dobroczynnych składników.