Ostropest plamisty

Ostropest plamisty to źródło sylimaryny. Pomoże Ci zadbać o wątrobę i odtruć organizm.

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to gatunek  rośliny z rodziny astrowatych, wywodzącej się z obszarów śródziemnomorskich Europy, Afryki Północnej i Azji Zachodniej. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu białemu żyłkowaniu, które pokrywa jego liście. W Polsce występuje przede wszystkim jako roślina uprawna, wyglądem przypominająca fioletowo kwitnące osty. Należy do grupy ergazjofigofitów, czyli roślin, które przejściowo dziczeją.
Ziarno ostropestu plamistego w przeważającej części składa się z frakcji tłuszczowej (ok. 20%), którą stanowią głównie wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-6. Z kolei około 1/3 zawartego w nim tłuszczu stanowi kwas oleinowy, należący do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasiona ostropestu są doskonałym źródłem witaminy E, wykazującej właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe oraz fitosteroli, które wpływają na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu.


Właściwości zdrowotne ostropestu plamistego znane są już od starożytności. Szczególnie cenna jest syliamaryna, której zawartość w nasionach ostropestu wynosi 1,5-3%. Związek ten wykazuje działanie:
•    hepatoprotekcyjne i detoksykujące – chroni komórki wątroby przed uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki takie jak: leki, alkohol czy metale ciężkie, a także wzmacnia ich właściwości odtruwające;
•    regeneracyjne – sprzyja odbudowie komórek, stymulując biosyntezę białek i zwiększając tempo podziałów komórkowych w uszkodzonych tkankach;
•    pobudzające – zwiększa wydzielanie żółci oraz w mniejszym stopniu soku żołądkowego, co przekłada się na poprawę procesu trawienia, szczególnie tłuszczy;
•    stymulujące – jest czynnikiem wspomagającym wzrost poziomu glutationu, który uznawany jest za jeden z najsilniejszych i najważniejszych antyoksydantów w organizmie człowieka.


Wiele badań potwierdza skuteczność sylimaryny w leczeniu marskości wątroby, przewlekłego zapalenia wątroby, alkoholowego i niealkoholowego stłuszczenia wątroby, zaburzeniach pracy dróg żółciowych, kamicy żółciowej czy zatruciach np. muchomorem sromotnikowym. Ze względu na wpływ na proces rogowacenia gruczołów łojowych i naskórka, ostropest plamisty ceniony jest także w  terapii łuszczycy i trądziku.
Ziarna ostropestu plamistego charakteryzują się neutralnym smakiem, więc z powodzeniem mogą być spożywane bezpośrednio, ale również jako dodatek do wielu dań np. sałatek, owsianek, sosów, zup. Koktajli czy posypywane na pieczywo. Należy jednak pamiętać, że jest ono dość twarde, dlatego przed spożyciem należy je zmielić za pomocą młynka lub skorzystać produktu zmielonego fabrycznie. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu równie popularne co same nasiona jest również olej z ostropestu. Olej z ostropestu charakteryzuje się delikatnym, lekko orzechowym smakiem. Można go przyjmować bezpośrednio lub stosować jako dodatek do sałatek, surówek, past kanapkowych czy innych dań serwowanych na zimno. Oleju nie należy stosować do smażenia czy innych technik obróbki kulinarnej.Oba produkty można stosować zarówno profilaktycznie jak i leczniczo. Należy jednak pamiętać, że mogą one obniżać stężenie i skuteczność niektórych leków (np. metronidazol), dlatego produkty i posiłki, w których znajduje się ostropest powinny być spożywane minimum 2 godziny po zażyciu leków.