Witamina C

Witamina C (kwas L-askorbinowy) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, a jej dostarczenie z pożywieniem jest konieczne, gdyż organizm ludzki nie posiada enzymów, za pomocą których mógłby ja syntetyzować, co możliwe jest w przypadku niektórych zwierząt. Zdolność wytwarzania witaminy C w organizmie posiadają małpy, świnki morskie, pstrągi, łososie, niektóre ptaki i rasy psów np. dalmatyńczyki. Witamina C znajduje zastosowanie nie tylko w produkcji preparatów farmaceutycznych. Wykorzystywana jest również w przemyśle spożywczym, paszowym oraz kosmetycznym, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające.

Witamina C pełni w organizmie człowieka szereg funkcji. Jest jednym z najbardziej znanych antyoksydantów, którego skuteczność potwierdzono w wielu badaniach. W momencie nagromadzenia się czynników niekorzystnych dla zdrowia, pochodzących ze środowiska zewnętrznego (np. palenie papierosów, stres) oraz wewnętrznego, wynikającego z metabolizmu każdej żywej komórki, dochodzi do nadprodukcji reaktywnych form tlenu,  które mogą wywoływać zmiany w DNA oraz inicjować procesy nowotworowe. Kwas L-askorbinowy sprzyja utrzymaniu równowagi oksydoredukcyjnej organizmu, dzięki czemu chroni przed wyżej wymienionymi zmianami.

Kwas L-askorbinowy wykazuje działanie również w obrębie żołądka, gdzie chroni organizm przed wytworzeniem nitrozoamin – związków o charakterze mutagennym. Jest również składnikiem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, a jej profilaktyczne stosowanie skuteczne jest przede wszystkim wśród osób aktywnych fizycznie, u których ryzyko wystąpienia przeziębienia może być wówczas niższe aż o około 50%.  Uważana jest także jako jeden z czynników niezbędnych do biosyntezy kolagenu.

Ponadto witamina C zwiększa przyswajalność żelaza oraz wapnia, bierze udział w odbudowie tkanek i procesie gojenia się ran, a także uczestniczy w syntezie hormonów i ich transmiterów np. noradrenaliny.

Witamina C dostępna jest na rynku w wielu formach – tabletkach powlekanych bądź musujących, kapsułkach, kroplach czy proszkach, które ostatnio stają się coraz bardziej popularne. Witamina C w proszku charakteryzuje się delikatną, białą barwą oraz kwaskowatym smakiem. W zasadzie nie posiada zapachu oraz dość dobrze rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu jest wygodna w dawkowaniu.