Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest produktem, który bezapelacyjnie powinien się znaleźć w każdym domu. Znajduje szerokie zastosowanie nie tylko jako świetnego środka czyszczącego, ale także produkt o działaniu leczniczym.

Soda oczyszczona jest potoczną nazwą związku chemicznego, jakim jest wodorowęglan sodu. Ma postać białego krystalicznego proszku o właściwościach higroskopijnych (pochłaniających wodę). Jest pozyskiwana z minerału kopalnianego zwanego sodą śnieżną (troną).

Soda oczyszczona pomimo prostego składu chemicznego znalazła szereg zastosowań. W kuchni świetnie sprawdzi się jako dodatek do pieczenia ciast i gotowania. Ma zdolność pochłaniania oraz likwidowania nieprzyjemnych zapachów np. w lodówce. Świetnie sprawdza się w oczyszczaniu owoców i warzyw, najnowsze doniesienia pokazują, że soda oczyszczona pomaga usunąć nawet do 95% pestycydów z ich powierzchni. Ponadto stanowi niezawodny środek czyszczący. Niektórzy twierdzą, że przy użyciu jedynie sody oczyszczonej i wody można doprowadzić cały dom do porządku. Idealnie poradzi sobie z usuwaniem osadów, oczyszczaniem płytek, fug oraz odpływów. Dodana do prania pomaga pozbyć się uporczywych plam z tkanin.

Warto dodać, że soda oczyszczona ma także działanie lecznicze. Ma właściwości alkalizujące, neutralizuje kwasy żołądkowe, picie roztworu wody z sodą może pomóc w zgadze i niestrawności. Roztwór wody z sodą oczyszczoną świetnie sprawdzi się w łagodzeniu objawów zapalenia gardła, a jako okłady przy urazach i obrzękach. Inhalacje z dodatkiem sody oczyszczonej działają przeciwobrzękowo, łagodzą objawy kataru, kaszlu oraz ułatwiają oddychanie. Pasta sporządzona na bazie sody pomoże złagodzić stany zapalne skóry powstałe na skutek wysypki, ukąszenia owadów czy trądziku. Dodana do kąpieli zmiękcza twardą wodę, dzięki czemu kosmetyki będą się lepiej rozpuszczać i zmywać. Ponadto takie działanie zmniejsza powstawanie uciążliwych osadów na wannie. Kąpiele z soda oczyszczoną pomagają w łagodzeniu objawów infekcji dróg moczowych. Mogą okazać się niezwykle pomocne podczas wakacji, kiedy przesadzimy z opalaniem.

Soda oczyszczona znajduje szereg zastosować w codziennym życiu. Jest produktem eko naturalnie występujących w środowisku, biodegradowalnym, uniwersalnym o prostym składzie i długim terminie ważności. Znajduje szerokie zastosowanie w domowych kuracjach leczniczych. Należy pamiętać, aby przechowywać ją w suchym, zacienionym i chłodnym miejscu. Ważne jest, aby znajdowała się w szczelnym zamkniętym pojemniku i nie była narażona na wilgoć, która przyspiesza jej rozkład.