-
Zalety tapioki 13.06.2024Kawa vs matcha – 4 różnice 13.06.2024Jak stosować sodę oczyszczoną w domu? 13.06.2024Jak stosować sodę oczyszczoną dla zdrowia? 13.06.2024
Błonnik witalny
11.04.2022BŁONNIK WITALNY
Składowymi błonnika witalnego są nasiona babki płesznik (około 80%) i łuski babki jajowatej (około 20%). Dzięki właściwościom wiązania wody błonnik pęcznieje, zwiększa swoją objętość i spowalnia tempo opróżniania żołądka, przez co syci na dłużej, reguluje rytm wypróżnień oraz konsystencję stolca.
Babka płesznik (babka śródziemnomorska) jest jednoroczną rośliną wywodzącą się z rejonu Morza Śródziemnego, natomiast babka jajowata jest rośliną rosnąca głównie w Indiach.
Zarówno babka płesznik jak i babka jajowata posiadają zdolność doograniczania wchłaniania tłuszczów, regulacji apetytu oraz przyspieszenia przemiany materii. Wiąże się to również z obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi, wzrostem HDL oraz poprawą gospodarki węglowodanowej u chorych na cukrzycę.
Dodatkowo, okłady wykonywane ze śluzu nasion mają właściwości nawilżające oraz łagodzące, dzięki czemu są skutecznie wykorzystywane w dermatologii, m.in. w atopowym zapaleniu skóry, stanach zapalnych, trądziku różowatym, suchości skóry oraz łuszczycy.
WŁAŚCIWOŚCI
- - Wpływa na zwiększenie uczucia sytości, przez co zapobiega rozwojowi otyłości,
- Pomocny w regulacji zaparć, oraz poprawie pracy układu pokarmowego,
- Obniża ciśnienie tętnicze,
- Reguluje gospodarkę kwasów żółciowych i zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych,
- Przyśpiesza perystaltykę jelit,
- Obniża stężenie cholesterolu całkowitego i lipoproteiny LDL zapobiegając rozwojowi miażdżycy
- Zmniejsza wyrzut glukozy do krwi po posiłku, reguluje poziom cukru we krwi
- Ma działanie profilaktyczne w prewencji chorób nowotworowych układu pokarmowego, poprzez zwiększenie masy stolca i skrócenie pasażu treści jelitowej.
JAK STOSOWAĆ?
1-3 łyżeczki błonnika rozpuścić w 250-500 ml płynu – wody lub mleka i pozostawić na 10-15 minut do spęcznienia. Ponadto można stosować go jako dodatek do koktajli i smoothie, jogurtów, owsianek, a także zup i sosów.
Błonnik witalny najlepiej spożywać na godzinę przed posiłkiem i zażyciem leków, ponieważ może utrudnić ich wchłanianie.Niewskazane jest spożywanie błonnika witalnego w postaci suchej. Aby zapewnić jak najkorzystniejsze działanie błonnika należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. ( minimum 2 litry w ciągu dnia).
PRZECIWSKAZANIA
Błonnik nie powinien być stosowany w przypadku:
- cukrzycy typu 2 w zaawansowanym stadium,
- u osób cierpiących na choroby jelit, przełyku oraz żołądka
- odradza się także stosowania błonnika przez dzieci do 12 roku życia oraz kobiety w ciąży.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
Wartość odżywcza
100 g
2 łyżeczki (ok. 12 g)
Wartość energetyczna
1053 kJ/ 257 kcal
126 kJ/ 31 kcal
Tłuszcz
5,9 g
0,7 g
- w tym kwasy tł. nasycone
0,9 g
0,1 g
Węglowodany
10 g
1,2 g
- w tym cukry
0,6 g
0,07 g
Błonnik
58 g
6,9 g
Białko
12 g
1,4 g
Sól
0,02 g
0,002 g
OPAKOWANIE
Opakowanie posiada strunę umożliwiającą wielokrotne otwieranie i szczelne zamykanie opakowania.
Powiązane produkty