logo

Ostropest plamisty - jak stosować ?

Ostropest plamisty - jak stosować ?

WŁAŚCIWOŚCI

  • źródło sylimaryny

ZASTOSOWANIE

Owoc ostropestu zawiera sylimarynę wykazującą działanie ochronne i regenerujące względem uszkodzonych komórek wątroby. Sylimaryna wykorzystywana jest w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób wątroby, chroni jej komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki takie jak: leki, alkohol czy metale ciężkie. Ostropest wpływa regulująco na trawienie. Znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Ostropest jest również bogatym źródłem fitosteroli, których obecność wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu. W lecznictwie oraz kosmetologii zastosowanie ma również olej z nasion ostropestu, bogaty w cenne kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i witaminę E.

STOSOWANIE OSTROPESTU

Ostropest plamisty dostępny jest w różnych formach - w formie zmielonej, w ziarnach czy oleju. Często również spotyka się go jako składnik suplementów diety. Aby zauważyć efekty działania sylimaryny należy stosować go regularnie od 1 do 3 miesięcy.

OSTROPEST STOSOWANY NA SUROWO

Ostropest można stosować w formie zmielonej, na surowo (ma neutralny smak), bez wcześniejszej obróbki. Możemy go w takiej formie dodawać do owsianki, jaglanki, smoothie czy posypywać nim nasze sałatki.

PRZYGOTOWANIE NAPARU Z OSTROPESTU

Do jego przygotowania najlepiej użyć świeżo zmielonych nasion z ostropestu. 1 łyżeczkę zmielonych nasion zalać 1 szklanką gorącej wody, a następnie zaparzać pod przykryciem przez około 15-20 minut i odcedzić. Po tym czasie można napar z ostropestu możemy wypić. Zaleca się stosowanie 1-2 łyżeczek w ciągu dnia.

Uwaga! Ostropest nie powinno się zalewać wrzątkiem, ze względu na utratę części jego właściwości. Wykorzystujemy wodę gorącą zamiast wrzącej.

KIEDY NAJLEPIEJ PIĆ OSTROPEST?

Herbata z ostropestu ma charakterystyczny, mleczny kolor i gorzkawy posmak. Do ciepłego naparu możemy dodać odrobinę miodu aby nadać mu więcej słodyczy i dodatkowych składników odżywczych. Pora przyjmowania ostropestu nie ma większego znaczenia, natomiast warto odsunąć jego spożycie o 30-40 minut od posiłku.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA

Wartość odżywcza

w 100 g

2 łyżeczki (ok. 10 g)

Wartość energetyczna

1657 kJ/ 402 kcal

166 kJ/ 40 kcal

Tłuszcz

34 g

3,4 g

- w tym kwasy tł. nasycone

4,8 g

0,48 g

Węglowodany

1,5 g

0,15 g

- w tym cukry

1,1 g

0,11 g

Błonnik

41 g

4,1 g

Białko

20 g

0,2 g

Sól

0,02 g

0,002 g

PRZECIWSKAZANIA

Ostropestu nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Również osoby z niedrożnymi kanalikami żółciowymi powinny skonsultować jego spożycie ze względu na działanie moczopędne sylimaryny. W przypadku przyjmowania leków (m.in podczas leczenia metronidazolem) należy zachować ostrożność ze względu na wpływ sylimaryny na ich metabolizm. Uwagę powinni zachować również alergicy uczuleni na rośliny z rodziny Asteraceae.

Powiązane produkty