logo

Olej lniany - dla kogo?

Olej lniany - dla kogo?

Olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu. Metoda ta pozwala na zachowanie cennych właściwości biologicznych tego produktu. Charakteryzuje się żółtą, bursztynową barwą oraz delikatnym lekko rybim orzechowym smakiem. Olej lniany od lat uznawany jest za dietetyków i lekarzy za jeden z najzdrowszych tłuszczy roślinnych na polskim rynku.

Korzyści zdrowotne ze spożywania oleju lnianego

Olej lniany jest wyjątkowo bogatym źródłem związków prozdorowtnych. Wyróżnia go szczególnie wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Z tego względu szczególnie osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego (miażdzyca, nadcisnienie, choroba wieńcowa) powinny włączyć olej lniany do swojej diety. Potwierdzono wieloma badaniami, że jego regularne spożywanie poprawia profil lipidowy krwii, mianowicie obniża "zły" cholesterol a podwyższa "dobry". Nienasycone kwasy tłuszczowe są również niezbęde do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, biorą m.in. udział w produkcji hormonów szczęścia: dopaminy i serotoniny. Niedobór tych kwasów może powodować: stany depresyjne, zaburzenia snu, ogólne problemy z koncentracją.
Ponadto regularne spożycie oleju lnianego może łagodzić nieprzyjemne dolegliwości w okresie menopauzy u kobiet. Wynika to z zawartych w nim fitohormonów lignanów, które działają podobnie do żeńskich hormonów- estrogenów. Olej lniany pomaga w ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej. Dzięki temu pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory hormonozależne m.in. raka piersi czy jajnika.
Olej to także świetne uzupełnienie diety osób z cukrzycą. Zawartość kwasu alfa-liponowego wpływa na regulacje poziomu cukru we krwii, dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju neuropatii cukrzycowej. Olej lniany jest idealnym uzpełnieniem tłuszczy dla osób będących na diecie odchudzającej. Duża ilość NNKT poprawia metabolizm, zapobiega odładaniu się tkanki tłuszczowej, wpływa korzystnie na gospodarkę węglowodanową.
Olej lniany jest bogatym źródłem kwasów omega-3, które są niezbędnę do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. O odpowiednią suplementacje tych kwasów szczególnie powinny zadbać kobiety w ciąży. Ponadto wykazano, że regularne przyjmowanie oleju może łagodzić objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) u dzieci.

Olej lniany jako kosmetyk

Olej lniany można stosować również zewnętrznie do pielęgnacji włosów i skóry. Świetnie sprawdzi u osób posiadajacych cerę suchą bądź atopową. Pomaga wyrównać koloryt, doskonale nawilża oraz łagodzi podrażnienia. Nałożony bezpośrednio na skórę szybko się wchłania. Można także dodać kilka kropli do kremu, balsamu lub kąpieli. Osoby z cerą tłustą również znajdą zastosowanie dla tego oleju w swojej pielęgnacji, a to dlatego, że zmniejsza wydzielanie sebum oraz powstawanie zmian trądzikowych. Stosowanie oleju w postaci maski do włosów świetnie je odżywi, dodatkowo nawilży skórę głowy oraz wzmocni mieszki włosowe. Regularne stosowanie zapewni szybki i zdrowy wzrost włosów oraz zmniejszy ich wypadanie.
Olej lniany ze względu na szereg dobroczynnych właściwości znajdzie szerokie zastosowanie. Może wspomóc proces leczniczy wielu chorób oraz wzbogacic naszą dietę w cenne substancje niezbędnę do zachowania zdrowia i witalności. Dokonując zakupu należy wybierać olej nierafinowany tłoczony na zimno, bez dodatków syntetycznych, taki produkt daje gwarancje jakości i działania. Olej lniany z zawsze świeżej dostawy można nabyć w naszym sklepie internetowym w dużych butelkach w bardzo dobrej cenie.

Powiązane produkty