logo

Jak stosować olejek z oregano?

Jak stosować olejek z oregano?

Jak stosować olejek z oregano?

Olejek z oregano z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i uznanie wśród osób szukających naturalnych sposobów na wsparcie zdrowia. Badania naukowe potwierdzają, że wykazuje on bardzo silne i liczne właściwości, w tym przeciwbakteryjne czy przeciwgrzybicze. Zastanawiasz się, w jaki sposób korzystać z dobrodziejstw olejku z oregano? Dowiesz się tego z poniższego wpisu!

Olejek czy przyprawa?

Olejek oregano pozyskuje się z liści rośliny o nazwie lebiodka pospolita, tych samych, które w postaci suszonej goszczą w szafkach kuchennych z przyprawami. Jest to olejek eteryczny, czyli nośnik substancji zapachowych – to właśnie dzięki nim oregano ma tak charakterystyczny i silny aromat.

Nie są to jednak jego jedyne właściwości. Zawiera w sobie wiele związków aktywnych, dzięki którym oddziałuje prozdrowotnie na organizm. I to wielokierunkowo. Przede wszystkim podkreśla się aktywność w obrębie hamowania wzrostu drobnoustrojów – właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze. Ponadto działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, co daje mu świetne podstawy do bycia prawdziwym pogromcą jesienno-zimowych infekcji.

Który preparat wybrać?

Sposób przyjmowania olejku oregano będzie zależeć od formy suplementu. W sprzedaży znajdziesz:

  • czysty, 100% olejek eteryczny,
  • olejek z nośnikiem, najczęściej oliwą z oliwek,
  • olejek zamknięty w kapsułkach.

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że czysty olejek eteryczny jest substancją bardzo skoncentrowaną i ostrą. Ostry jest zarówno smak i zapach, jak i działanie – może podrażniać błony śluzowe i skórę. Dlatego stosuj go zawsze w formie rozcieńczonej, zwłaszcza przy aplikacji bezpośrednio na skórę. Mieszaj z innym olejem roślinnym lub dodaj do napoju.

Jak stosować olejek z oregano?

Preparaty z olejem przyjmuj zgodnie z zaleceniami producenta, nie przekraczając zalecanej przez nich dawki. Ta może się różnić pomiędzy produktami. Kapsułki popijaj wodą, najlepiej w trakcie posiłku.

Olejek znajdujący się w buteleczce możesz wykorzystać na kilka sposobów:

  • przyjmując kilka kropel bezpośrednio z łyżeczki,
  • mieszając z innym olejem, dodaj go na surowo tam, gdzie będzie pasował jego charakterystyczny aromat, a więc np. do sałatki,
  • dodając do herbaty lub innego naparu,
  • przygotowując inhalację.

Nie jest wskazana ciągła suplementacja olejkiem oregano. Nie powinno przyjmować się go dłużej niż 7 dni. Pomiędzy poszczególnymi kuracjami należy zachować kilkanaście dni przerwy.

Kiedy nie przyjmować olejku? Przeciwwskazania

Istnieją pewne okoliczności, które nie pozwalają na stosowanie olejku z oregano. Przede wszystkim jest to uczulenie. Sięgając po niego po raz pierwszy, należy uważnie obserwować swój organizm pod kątem wystąpienia ewentualnej reakcji alergicznej. Poza tym nie powinny przyjmować go osoby z podrażnionym układem pokarmowym.

Duże ilości olejku z oregano obniżają zdolność przyswajania żelaza, więc nie zaleca się go kobietom w ciąży oraz osobom z anemią.