Mąki i kasze

Mąka jest jednym z podstawowych produktów w każdej kuchni na świecie. Stanowi on główny składnik pysznych wypieków, makaronów, ale jest również stosowana w panierowaniu mięsa oraz zagęszczania sosów i zup. Dzięki tak wielkiemu wachlarzowi zastosowania można powiedzieć że kucharz bez mąki jest jak bez ręki, a sam produkt możemy zakwalifikować do jednego z najbardziej uniwersalnych produktów spożywczych. Pozostaje jedynie pytanie dlaczego często ograniczamy się do najpopularniejszego pszennego wariantu? Zwłaszcza jeśli w dzisiejszych czasach mamy łatwy dostęp do różnych rodzajów mąki takich jak: żytnia, orkiszowa, migdałowa.

Mąka żytnia typu 720

Mąka żytnia typu 720 powstaje z kilkukrotnego przemiału ziaren żyta. Cechuje ją szaro-brązowa barwa, natomiast jeśli się przejrzymy, ku naszemu oku pojawią się ciemniejsze drobiny, które są pozostałościami po zmielonym ziarnie. Mąka żytnia charakteryzuje się prozdrowotnymi właściwościami. Dzięki dużej ilości błonnika wspomaga trawienie oraz zapewnia uczucie sytości. Mąka zawiera mikroelementy takie jak magnez, potas, a także fluor które wspomagają funkcjonowanie układu krwionośnego, nerwowego oraz dbają o kondycję kości i zębów

Mąka orkiszowa typu 700

Mąka orkiszowa w porównaniu z pszenną czy też żytnia dosyć rzadko spotykana odmiana mąki. Wykonana jest z orkiszu który na terenie Polski jest uprawiany w niewielkiej ilości gospodarstw, przez co rzadko widujemy mąkę orkiszową na sklepowych półkach. Więc czym różni się mąka orkiszowa od mąki pszennej?

Mąka orkiszowa zawiera taką samą ilość glutenu co mąka pszenna jednak zawarty w niej gluten jest lepiej trawiony przez ludzki organizm w przeciwieństwie do jej popularniejszej odpowiedniczki jaką jest mąka pszenna.

Charakteryzuję się:

wiekszą ilościa błonnika, 

witaminami grupy B, A, E i K

stanowi źródło aminokwasów niezbędnych dla orgaznimu. 

Źródło minerałów: żelazo, magnez, fosfor, cynk i mangan. 

Mąka migdałowa 

Mąka migdałowa jest produktem wykonanym z zmielonych blanszowanych migdałów. Mąka ta jest dobrym źródłem kwasów jedno jak i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale również błonika pokarmowego i minerałów. Produkt ten przez niską ilość węglowodanów często stosowany jest w diecie ketogenicznej. Mąka migdałowa nie zawiera glutenu, zatem osoby mające alergii na gluten mogą bez problemowo stosować tą mąkę w swoje kuchni.

Kasze

Jak pokazują statystki Polska jest 2 najwiekszym producentem ziemniaków w Unii Europejskiej co sprawia też że ziemniaki często goszczą w naszym codziennym jadłospisie, ale czy można zmienić i to na lepsze? Oczywiście, jednym z opcji jest kasza gryczana.

Kasza gryczana ze względu na zawartość składników odżywczych stanowi konkurencję dla ziemniaków i przez coraz większą liczbę osób jest wybierana, jako dodatek do obiadu. Warto pamiętać że kasza jest bardzo sycąca, dzięki czemu niweluje uczucie głodu bez jednoczesnego obciążania układu pokarmowego, a przy tym zawiera dużo ilość błonnika.