Dodatki spożywcze
Dodatki spożywcze – niezbędne w kuchni oraz przy produkcji żywności. Dzięki nim można poprawić walory smakowe, nadać pożądaną konsystencję, zapobiec szybkiemu zepsuciu czy rozwinięciu bakterii. W naszym sklepie internetowym kupisz najpopularniejsze substancje w wygodnych opakowaniach o różnych gramaturach. W naszej firmie koncentrujemy się na naturalnych dodatkach do żywności i unikamy syntetycznych.
Dodatki do żywności
Dodatki spożywcze to substancje naturalne lub syntetyczne, które stosuje się w przemyśle spożywczym w celu nadania produktom konkretnych cech lub przedłużenia ich trwałości i zdatności do spożycia. Są to:
- ● barwniki,
- ● konserwanty,
- ● przeciwutleniacze i regulatory kwasowości,
- ● środki spulchniające lub żelujące, emulgatory, zagęstniki,
- ● wzmacniacze smaku,
- ● środki słodzące
Guma guar
Guma guar jest substancją pochodzącą z rośliny, a więc to całkowicie naturalny dodatek. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ wykazuje właściwości zagęszczające, stabilizujące, emulgujące czy poprawiające teksturę. W rezultacie gumę guar wykorzystuje się nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również farmaceutycznym czy kosmetycznym.
Na liście składników często oznaczana jest symbolem E412. Głównie używa się jej w produkcji sosów, zup, lodów i słodyczy.
Kwas askorbinowy – witamina C
Kwas askorbinowy jest znany przede wszystkim w charakterze jednej z podstawowych witamin, niezbędnej do zachowania zdrowia. Jednak związek ten odgrywa także ważną rolę jako dodatek spożywczy – oznaczany symbolem E300. Stosuje się go jako przeciwutleniacz, czyli substancję konserwującą żywność.
Kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy przez wiele osób znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości odkamieniających, dzięki czemu chętnie stosuje się go w gospodarstwach domowych. W przemyśle spożywczym występuje zaś pod symbolem E330 i wykorzystywany jest jako przeciwutleniacz oraz regulator kwasowości.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, to jeden z tych dodatków, które używane są niemal w każdym gospodarstwie domowym. Sprawdza się w kuchni przy spulchnianiu i wyrastaniu ciast oraz w porządkach – skutecznie czyści czy neutralizuje zapachy. W przemyśle spożywczym jest stosowany jako substancja pomocnicza z uwagi na swoje wysokie pH. Ponadto znajduje zastosowanie w produkcji środków leczniczych, np. tabletek musujących.
Żelatyna spożywcza
W kontakcie z ciepłą wodą żelatyna spożywcza tworzy żel, co wykorzystywane jest na szeroką skalę jako środek żelujący i emulgator. Ponieważ nie ma smaku ani zapachu, można stosować ją do żywności każdego rodzaju. Popularny składnik wszelkich galaretek, budyni, kremów, pianek czy żelek. Jest to substancja pochodzenia zwierzęcego, nie nadaje się więc do spożywania w diecie wegańskiej.