logo

Kawa vs matcha – 4 różnice

Kawa vs matcha – 4 różnice

Kawa vs matcha – 4 różnice

Kawa – najsłynniejszy napój pobudzający, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Matcha – przybyła do Polski z Dalekiego Wschodu dopiero kilka lat temu, ale jej popularność wciąż rośnie. Choć oba płyny zawierają kofeinę i niwelują zmęczenie, to różnią się w wielu aspektach. W jakich dokładnie? Dowiesz się tego z poniższego wpisu.

Pochodzenie

Przede wszystkim kawa i matcha różnią się swoim pochodzeniem. Nasiona kawy pozyskuje się z różnych gatunków kawowca. Te następnie poddawane są suszeniu, łuskaniu i paleniu. Przed zaparzeniem muszą zostać zmielone.

Matchę otrzymuje się z liści rośliny nazywanej herbatą chińską. Jest ona odmianą herbaty zielonej, jednak różnice pomiędzy nimi zaczynają się już na etapie uprawy i sposobu prowadzenia plantacji. Zebrane i wyselekcjonowane liście są suszone i ucierane na proszek.

Temperatura parzenia

W przygotowywaniu matchy bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad, z czego najistotniejsza to woda o odpowiedniej temperaturze. Musi ona mieć ok. 80 st. C, nie więcej. Zalanie proszku wrzątkiem pozbawi matchę jej cennych właściwości. Napój należy odstawić do zaparzenia na kilka minut.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku kawy. W zależności od sposobu parzenia, których jest wiele, dobiera się optymalną temperaturę wody, zazwyczaj ok. 90 st. C, ale można też używać wrzątku. Wyższa temperatura nie wpływa niekorzystnie na właściwości kawy, ale może zmienić jej smak. Napój jest gotowy do spożycia od razu po zalaniu zmielonych ziaren wodą.

Odmienne działanie

Tym, co ma największe znaczenie w rozróżnieniu kawy i matchy jest nieco inne oddziaływanie na organizm po ich spożyciu. Ziarna kawowca wyróżnia wysoka zawartość kofeiny, co przekłada się na pobudzające działanie kawy. Kofeina stymuluje ośrodkowy układ nerwowy oraz rozszerza naczynia krwionośne, co odczuwane jest najczęściej jako przypływ energii i zmniejszenie senności. Poprawia się także sprawność umysłowa i fizyczna.

Zawartość kofeiny w matchy jest tylko niewiele niższa niż w kawie, ale działa ona inaczej. Dlaczego? Wynika to z obecności w składzie również innych związków – L-teaniny i katechiny. Wzajemne oddziaływanie tych składników na siebie wpływa pozytywnie na efekt pobudzający. Przypływ energii i wzrost koncentracji jest stabilny i nie występuje nagły „spadek energetyczny”, jak ma to miejsce w przypadku kawy, gdy kofeina z niej przestaje działać. Ponadto L-teanina działa uspokajająco i redukuje stres.

Wygląd, zapach i smak

Na sam koniec warto również wskazać dość oczywistą różnicę pomiędzy kawą i matchą, jaką są wrażenia smakowe. Oba surowce wyglądają inaczej i inaczej też smakują. Ziarna kawy są znane ze swojego wyjątkowego aromatu, a zapach świeżo zmielonej kawy doceniają często i ci, którzy jej nie piją. O końcowym smaku decyduje wiele czynników, takich jak rodzaj ziaren, sposób palenia i parzenia. Zazwyczaj opisuje się go jako intensywny i gorzko-kwaśny, często z nutami orzechowymi lub cytrusowymi.

Smak matchy również zależy od jej odmiany oraz jakości. Jest dość cierpki i ziemisty, ale świeży. Świetnie komponuje się z mlekiem i napojami roślinnymi – stąd też duża popularność tzw. matcha latte.