logo

Zalety tapioki

Zalety tapioki

Zalety tapioki

Bulwy manioku stanowią istotną część pożywienia ludności zamieszkującej kraje tropikalne. W Polsce nie są zbyt popularne i nie zanosi się, aby miały, choć częściowo zastąpić ziemniaki. Nieco inaczej jest z pozyskiwaną z nich tapioką, która w ostatnich latach coraz śmielej podbija polski rynek. Czym zatem wyróżnia się tapioka na tle innych produktów skrobiowych i czemu zawdzięcza swoją popularność w naszym kraju? Przyjrzyjmy się jej zaletom!

Czym jest tapioka?

Tapioka to produkt skrobiowy, który pozyskuje się z manioku, na podobnej zasadzie, jak skrobię ziemniaczaną z ziemniaków. Może występować w trzech postaciach: mąki, płatków oraz perłowych kulek (stają się przezroczyste po ugotowaniu). Te ostatnie stanowią bazę popularnego napoju herbacianego o nazwie Bubble Tea i z uwagi na swój atrakcyjny wygląd, są wybierane najczęściej.

Łatwostrawna i hipoalergiczna

W składzie tapioki znajdują się praktycznie wyłącznie lekkostrawne węglowodany, co czyni ją produktem:

  • hipoalergicznym,
  • kalorycznym
  • i nieobciążającym układ pokarmowy.

Jest naturalnie bezglutenowa. Skrobia oporna, w którą jest bogata, wspomaga prawidłowe działanie żołądka i jelit.

Kalorycznością tapioka jest zbliżona do innych produktów skrobiowych (takich jak ziemniaki, kasza, ryż), 100 g dostarcza ok. 350 kcal. Łyżka perełek to mniej więcej 53 kcal, a mączki – 36 kcal. Dokonując porównań, warto jednak pamiętać, że tapioka po ugotowaniu znacząco zwiększa swoją objętość, a zatem nie wykorzystuje się jej w posiłkach w takich samych ilościach, co wspomnianych ziemniaków czy makaronu.

Poza węglowodanami, w tapioce występują też znikome ilości białka, pewnych witamin i minerałów. Są to jednak tak małe liczby, że mówienie o ich jakimkolwiek wpływie na organizm, byłoby sporym nadużyciem.

Właściwości zagęszczające

Tapiokę, podobnie jak skrobię ziemniaczaną, wykorzystuje się do zagęszczania, np. sosów, zup, budyni, kisieli. Z powodzeniem zastąpi makaron czy kaszę w zupie. Ponieważ jest neutralna smakowo, stwarza mnóstwo możliwości w tworzeniu posiłków, zarówno na słodko, jak i słono.

W internecie mnożą się ciekawe pomysły na pyszne puddingi przygotowywane na bazie kulek z tapioki, bardzo często będące tzw. fit deserami. Świetnie komponują się m.in. z mleczkiem kokosowym, śmietanką i owocami. Przysmaki z tapioką są bardzo proste w przygotowaniu i do tego wyglądają niezwykle atrakcyjnie.

Tapioka – dla kogo?

Dzięki swoim właściwościom tapioka stanowi bezpieczny produkt dla osób, które:

  • chorują na celiakię, nieswoiste choroby zapalne jelit, refluks żołądkowo-przełykowy,chorobę wrzodową żołądka i inne schorzenia układu pokarmowego;
  • przebywają na diecie lekkostrawnej lub ubogobiałkowej;
  • potrzebują zaspokoić wysokie zapotrzebowanie energetyczne (np. sportowcy).

Ponadto tapioka będzie dobrym wyborem dla przebywających na diecie redukcyjnej, miłośników niskokalorycznych deserów czy poszukujących alternatywy dla skrobi ziemniaczanej bądź kukurydzianej.