-
Zalety tapioki 13.06.2024Kawa vs matcha – 4 różnice 13.06.2024Jak stosować sodę oczyszczoną w domu? 13.06.2024Jak stosować sodę oczyszczoną dla zdrowia? 13.06.2024
Jak stosować sodę oczyszczoną dla zdrowia?
13.06.2024Jak stosować sodę oczyszczoną dla zdrowia?
Soda oczyszczona cieszy się niemałą popularnością w wielu domach. Sprawdza się przy pieczeniu i przy sprzątaniu. Ma również dużo zwolenników, którzy doceniają jej właściwości wspierające zdrowie. Na co pomaga soda, jak ją stosować i przede wszystkim – czy jest bezpieczna?
Soda oczyszczona – domowy sposób na…
Soda oczyszczona, czyli związek chemiczny o nazwie wodorowęglan sodu, już od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej jako panaceum na różne dolegliwości. Sporo z tych zastosowań przetrwało do dziś i stanowi istotną część domowych sposobów radzenia sobie z niedogodnościami zdrowotnymi.
Wśród najczęściej powtarzanych działań wymienia się:
- neutralizację kwasu żołądkowego, czyli łagodzenie zgagi, a także objawów niestrawności,
- zapobieganie nadmiernemu poceniu,
- właściwości przeciwbakteryjne i wybielające, co wykorzystywane jest w higienie jamy ustnej,
- łagodzenie stanów zapalnych gardła i bólu poprzez stosowanie płukanek,
- leczenie aft,
- niwelowanie nieprzyjemnego zapachu z ust.
Soda oczyszczona a pH organizmu
Ponadto wiele można przeczytać i usłyszeć o potencjalnym usuwaniu przez sodę toksyn z organizmu czy nawet wyrównywaniu równowagi kwasowo-zasadowej (utrzymywaniu prawidłowego pH). Powielanie tego typu informacji jest jednak bardzo niebezpieczne.
Zdrowy człowiek nie potrzebuje w żaden sposób samodzielnie regulować pH organizmu, ani wspomagać usuwania toksyn. Po to mamy w ciele wątrobę i nerki, aby groźne lub niepotrzebne substancje były neutralizowane i wydalane.
Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej jest niezbędne, by żyć, więc za jej kontrolę odpowiada mnóstwo bardzo skomplikowanych procesów i wcale nie jest tak łatwo o zaburzenie (choć, paradoksalnie, przyjmowanie dużych ilości sody może się do tego przyczynić). Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie są stanem zagrażającym życiu i leczone w szpitalu.
I tu ciekawostka – w leczeniu szpitalnym rzeczywiście wykorzystuje się wodorowęglan sodu, m.in. właśnie przy regulowaniu zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, do których może doprowadzić ostre zatrucie niektórymi substancjami. Są to jednak ściśle określone przypadki, jest też ogrom przeciwwskazań, a leczenie takie może być przeprowadzane wyłącznie w warunkach szpitalnych.
Jak stosować sodę oczyszczoną?
Niestety, nieroztropne spożywanie sody oczyszczonej może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Choć niewielkie jej ilości, dostarczane w określony sposób, mogą pomóc przy niektórych nieprzyjemnych dolegliwościach, to należy pamiętać, że nadmierne i długotrwałe przyjmowanie jest szkodliwe.
Do mniej niebezpiecznych skutków zalicza się bóle brzucha, biegunkę i wymioty, do cięższych – zaburzenia neurologiczne i sercowe. Medycynie znane są także ciężkie przypadki, takie jak śpiączka, zatrzymanie akcji serca, pęknięcie ścian żołądka czy krwotok wewnątrzczaszkowy.
Jak zatem stosować sodę oczyszczoną dla zdrowia? Warto z dużą ostrożnością podchodzić do wszelkich alternatywnych sposobów leczenia. Najlepiej zrezygnować z przyjmowania sody doustnie lub robić to w bardzo małych ilościach, przez jak najkrótszy czas. Bezpieczniejsze będzie korzystanie z metod, które nie wymagają spożycia, jak płukanki czy okłady.